Opublikowany przez: Monika C. 2019-02-07 16:23:03
Autor zdjęcia/źródło: urlop macierzyński 2019 @pixabay
Urlop macierzyński 2019 przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko i jest zatrudniona na umowę o pracę. Urlop macierzyński ma być czasem dla kobiety na odzyskanie sił po ciąży i porodzie oraz na opiekę nad dzieckiem. Prawo do urlopu macierzyńskiego jest jednym z najważniejszych praw, które przysługują pracującej kobiecie. Korzysta z niego w pierwszej kolejności matka, ale w szczególnych przypadkach także ojciec dziecka. Urlop macierzyński nie przysługuje podczas urlopu bezpłatnego, przy umowie o dzieło, umowie zleceniu oraz niezatrudnionym.
Długość urlopu nie zależy od stażu pracy w firmie ani od stażu pracy w ogóle. Nie zależy również od rodzaju umowy ani wymiaru godzin pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczy dzieci urodzonych podczas jednego porodu. I tak:
20 tygodni - kiedy kobieta urodzi 1 dziecko
31 tygodni - w przypadku urodzenia bliźniąt
33 tygodnie - jeśli na świecie pojawiły się trojaczki
35 tygodni - w przypadku urodzenia czworaczków
37 tygodni - jeśli kobieta urodzi pięcioraczki lub więcej dzieci.
Istnieje także możliwość wykorzystania 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przez kobietę jeszcze przed porodem. Jednak czas urlopu po porodzie zostanie skrócony o dni wykorzystane wczesnej, tak by łączny czas wynosił 20 tygodni.
>>> Czytaj też: Zasiłek macierzyński 2019: ile wynosi, jakie formalnosci i komu przysłujguje?
Inny wymiar urlopu macierzyńskiego dotyczy kobiet, które urodziły martwe dziecko lub dziecko zmarło przed upływem 8 tygodnia od porodu. I tak:
jeśli kobieta urodzi martwe dziecko – przysługuje jej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego
w przypadku śmierci dziecka przed upływem 8 tygodni od porodu urlop wynosi 8 tygodni
jeśli dziecko umarło po 8 tygodniu – urlop trwa jeszcze 1 tydzień
jeśli matka oddaje dziecko do rodziny zastępczej zanim ukończy ono 8 tygodni – urlop trwa do końca 8 tygodnia po porodzie
matka oddaje dziecko do rodziny zastępczej po 8 tygodniach od porodu – dzień przekazania dziecka jest ostatnim dniem urlopu
jeśli dziecko przebywa w szpitalu dłużej niż 8 tygodni od urodzenia, matka ma prawo przerwać urlop macierzyński i wznowić go po zakończeniu leczenia
po minimum 14 tygodniach wykorzystanego urlopu macierzyńskiego przez matkę, resztę urlopu może przejąc ojciec w formie urlopu tacierzynskiego. Ojciec musi złożyć u swojego pracodawcy stosowny wniosek o udzielenie mu pozostałej części urlopu, a matka dziecka powinna w tej sytuacji złożyć wniosek o rezygnacje z pozostałego urlopu macierzyńskiego – najpóźniej na 7 dni przed powrotem do pracy u swojego pracodawcy. Ojcu wychowującemu dziecko przysługuje również prawo do części urlopu macierzyńskiego w przypadku choroby matki (pobytu w szpitalu) i braku możliwości pełnienia przez nią osobiście opieki nad dzieckiem. Ojciec może wnioskować w tej sytuacji o urlop ale dopiero po upływie 8 tygodni wykorzystanych przez matkę. Łączny wymiar urlopu nie może jednak przekroczyć przysługującego urlopu macierzyńskiego od 20-37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci.
>>> Czytaj też; Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński. Zobacz jakie masz prawa
Tak, ale zależy na jakich warunkach chcemy wykorzystać urlop macierzyński. Podczas 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego po urodzeniu jednego dziecka kobieta otrzymuje 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy wówczas dostaje 60% miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli natomiast kobieta od razu podejmuje decyzję o wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego wówczas przez 52 tygodnie dostaje 80% pensji (należy zgłosić minimum na 21 dni przed rozpoczęciem świadczenia).
Kobiety zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o dzieło często zastanawiają się czy po urodzeniu dziecka będą mogły przejść na płatny urlop macierzyński. Otóż nie, bo tego rodzaju umowy nie generują stosunku pracy, a więc i żadnych praw zawartych w Kodeksie pracy.
W przypadku umowy o dzieło nie obowiązuje także ochrona kobiety przed zwolnieniem z pracy w trakcie ciąży i urlopu macierzyńskiego – wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy.
Umowa zlecenie daje kobiecie możliwość wystąpienia o zasiłek macierzyński i chorobowy, jednak muszą być płacone składki chorobowe. Zasiłek macierzyński nie przysługuje kobietom, którym w trakcie ciąży umowa wygasła.
Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć się nowego zajęcia u pracodawcy, u którego jest zatrudniona i który odprowadza za nią składki lub u jakiegokolwiek innego podmiotu prawnego.
>>> Czytaj też: Jak wyrobić dziecku paszport? Co będzie potrzebne w urzędzie?
Kobieta zatrudniona na umowę o prace nie musi składać żadnego wniosku do pracodawcy. Wystarczy, ze poinformuje go o terminie porodu. Urlop macierzyński jest przyznawany obligatoryjnie i pracodawca nie może się nie zgodzić. Jeśli kobieta chce wykorzystać cześć urlopu macierzyńskiego przed porodem, ,musi przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie, w którym lekarz poświadczy, ze kobieta na tym etapie ciąży nie powinna wykonywać swoich obowiązków.
Kobieta powinna złożyć wniosek do pracodawcy wtedy kiedy chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, najpóźniej do 21 dnia od porodu.
Podczas urlopu macierzyńskiego i w trakcie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć kobiecie umowy o pracę. Istnieją tylko dwa wyjątki od tej reguły:
złożenie przez pracodawce wniosku o upadłość firmy lub całkowite zamknięcie zakładu pracy
poważna wina pracownicy
>>> Wnioski, które mogą Ci się przydać:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.